Občanský a společenskovědní základ

Do okruhu předmětů, které jsou součástí této skupiny, patří Výchova ke zdraví, Výchova k občanství, Občanský a společenskovědní základ, Člověk a svět práce, Cvičení z humanitních věd a Seminář základů společenských věd. Studenti  zde získávají možnost vhledu i rozumění složitosti společenského života, porozumění sociální skutečnosti i porozumění sebe sama. Vedeme je k tomu, aby si  uvědomovali obsah a smysl pojmu občanství a své občanství si vědomě utvářeli.

Ve škole pravidelně pořádáme studentské volby.

Účastníme se různých projektů, jako je například simulované soudní jednání na Právnické fakultě Univerzity Karlovy.

Studenti se sami aktivně účastní besed s významnými osobnostmi společenského života a zvou je k nám do školy k diskusi.

Vybírají si, na jakých projektech se chtějí podílet. Velmi často si pro aktivity volí  Knihovnu Václava Havla.

–Mgr. Klára Svobodová, předsedkyně předmětové komise OSZ


 • Beseda o trestní odpovědnosti od 15 let

  Beseda o trestní odpovědnosti od 15 let

  Většina kvartánů dosáhne v tomto školním roce věku patnáct let, hranice trestní odpovědnosti. Přednášku na toto téma si pro ně na konci května připravila soudkyně Okresního soudu v Českých Budějovicích JUDr. Marta Uhlířová, Ph.D. Množství zajímavých, důležitých informací a studentských dotazů protáhlo přednášku na tři vyučovací hodiny. Bylo zřejmé, že toto téma … / celý příspěvek »
 • Studentské prezidentské volby 2022/2023

  Studentské prezidentské volby 2022/2023

  Příští prezidentské volby budou v něčem nové. Je totiž dost možné, že poprvé budeme volit hlavu státu nejen pro nás, stávající občany ČR, ale i pro dalších 400 tisíc nových obyvatel našeho historického území Královce. Zapojte se se svými studenty v prosinci do Studentských voleb a hlasujte nanečisto o budoucí … / celý příspěvek »
 • Úspěch ČRG v Ekonomické olympiádě

  Úspěch ČRG v Ekonomické olympiádě

  V rámci nového odborného Semináře z ekonomie se jeho studenti zapojili pod vedením Ing. Ludmily Šebkové do ekonomické olympiády pořádané Institutem ekonomického vzdělávání (INEV). Naše gymnázium se ve školním kole celkově umístilo na úžasném 4. místě v rámci všech zúčastněných středních škol z Jihočeského kraje a do krajského kola postoupili dva žáci čtvrtého ročníku … / celý příspěvek »
 • První ročník navštíví jednání soudu

  První ročník navštíví jednání soudu

  Studenti 1. ročníku navštíví v úterý 18. února jednání u Okresního soudu v Českých Budějovicích. Kauza se týká podvodného jednání a půjčování peněz. / celý příspěvek »
 • Projekce filmu Listopad

  Projekce filmu Listopad

  Ve čtvrtek 24. 10. se studenti prvního ročníku, kvarty a kvinty zúčastní filmového představení Listopad. Filmový příběh vychází ze skutečných událostí Sametové revoluce a  oživuje vzrušující dny listopadu 1989, kdy se studenti, umělci a disidenti postavili za své sny o svobodě, ačkoliv všichni a všechno bylo postaveno proti nim. / celý příspěvek »