Kroužek fotografie a počítačové grafiky

Schůzky kroužku v roce 2023 proběhnou v těchto termínech:

20. března / případné další termíny záleží na společné domluvě


únor 2023

Během dvou únorových setkání si frekventanti osahali základní ovládání editoru grafiky Photopea.com. Během první schůzky si vyzkoušeli barevné úpravy a práci s vrstvami, na té druhé se naučili pracovat i s maskami vrstev a vytvářeli z portrétů, nafocených v lednu před zeleným pozadím, různé koláže a legrácky, které si tu nedovolujeme publikovat. Byly sice vtipné a zcela neškodné, k veřejné prezentaci se ale úplně nehodí 🙂

9. 1. 2023

Fotokroužek dostal opožděný vánoční dárek – stojan s různě barevnými pozadími, softboxy a studiové deštníky, které zajistí portrétovanému příjemné měkké osvětlení, přenosné světlo s nastavitelnou barvou, stativ a odrazové desky pro focení v plenéru – to všechno najde v budoucnosti své využití nejen ve fotokroužku.

První lednovou schůzku jsme strávili hlavně vybalováním, sestavováním a testováním nových hraček. Už teď se těšíme, jak výsledky upravíme v počítači na další schůzce, která proběhne 30. 1. od 15:00.

5. 12. 2022

Prosincový fotokroužek využil brzkého setmění k tomu, aby si jeho frekventanti vyzkoušeli focení na opravdu dlouhý čas. Patnáctivteřinová expozice nám umožnila zachytit pohyb světla – využili jsme baterky, lasery i prskavky – a vytvářet zajímavé světelné kresby.

Nastavení foťáku tak, aby fotky nebyly zašuměné a zůstaly ostré, samozřejmě není jen tak. Fotografové se proto dozvěděli něco o nastavení citlivosti ISO, o manuálním ostření i o stabilizaci fotoaparátu při delších expozičních časech.

Celý kroužek vám pak přeje klidný rok 2023 a vždy dostatek světla.

14. 11. 2022

Na fotoaparátech jsme se učili pracovat s délkou expozice. V interiéru jsme kreslili laserem a ukázali si, jaký vliv má teplé a studené světlo na vyznění portrétu – zkusili jsme si osvětlit přenosným světlem portrétované tváře jak venku před školou, tak při focení v budově školy.

24. 10. 2022

Venku nebylo příjemně, takže jsme kroužek strávili ve škole u počítačů. Vybírali jsme fotky, diskutovali o tom, co je na nich dobře a co by se dalo zlepšit, nechali se vyfotit webkamerou a pomocí aplikací Photopea a Lunapic jsme vybrané portréty upravili a nakonec i vytiskli na barevné laserové tiskárně.

17. 10. 2022

Tentokrát jsme se zaměřili na nastavení režimu fotoaparátu na „makro“ a fotili zblízka detaily, které nabízela podzimní příroda v okolí školy.

3. 10. 2022

Na první schůzce kroužku se setkali noví frekventanti se studenty, kteří už kroužek navštěvovali v minulém školním roce. Poté, co si vyzkoušeli základní ovládání fotoaparátu, se hned pustili do focení portrétů. Využili jsme pěkného počasí a šli si zafotit ven.