Kroužek fotografie a počítačové grafiky

Další setkání kroužku proběhne v pondělí 6. listopadu od 15:00. Setkáme se v učebně robotiky (1. patro naproti schodišti). Kroužek potrvá do 16:30.

23. 10. 2023

Tématem posledního říjnového setkání byly odrazy a zrcadlení. Vyrazili jsme fotit před školu a experimentovat se sadou kapesních zrcátek a s jedním velkým a poměrně křivým zrcadlem. Možnosti a nápady jsme zdaleka nevyčerpali, takže si se zrcadly určitě ještě někdy zafotíme.

9. 10. 2023

Protože venku pršelo, zůstali jsme tentokrát v učebně a vyzkoušeli si, jaký vliv má světlo, jeho směr a teplota na focení portrétu za umělého osvětlení. Trochu jsme si pohráli i se zátiším a barevným světlem.

25. 9. 2023

Na první schůzce jsme si řekli, co budeme během roku dělat, a šli ven fotit. Využili jsme příjemného slunečného počasí, naučili jsme se používat režim makro, vyzkoušeli si ostření na různé objekty a seznámili se se základy kompozice.

12. 6. 2023

Poslední kroužek před letními prázdninami jsme spojili síly s přírodovědným kroužkem. Společně jsme pak v okolí školy hledali a určovali rostliny, keře a stromy a zkoušeli fotit jejich listy a plody v režimu Makro.

5. 6. 2023

Na předposledním kroužku letošního školního roku jsme fotili portrét před černým pozadím a zkoušeli, jaký je rozdíl mezi umělým a přirozeným osvětlením. Nafocené portréty jsme upravovali ve Photopea a naučili jsme se přitom používat vrstvy úprav a jejich masky.


29. 5. 2023

Poslední květnový kroužek jsme rozdělili na vnitřní a venkovní část. Během té, kterou jsme strávili nad notebooky, jsme si opět vyzkoušeli generování obrázků pomocí umělé inteligence a porovnávali jsme rozdílné výsledky z různých AI aplikací. Zkusili jsme také převést vlastní portréty do stylu anime nebo do počítačové grafiky, ale výsledky nás moc nepřesvědčily – příliš se lišily od reálných předloh.

Na posledních pár desítek minut jsme pak vyšli před školu s fotoaparáty a s kapesními zrcátky a přemýšleli, jak je při focení využít nějakým neobvyklým či kreativním způsobem.


22. 5. 2023

Po delší pauze jsme se na kroužku věnovali tomu, jak umělá inteligence dokáže připravit podklady pro naši další práci – například ilustraci textu. Záměrně jsme využívali pouze nástrojů, které nevyžadují registraci a jsou zcela zdarma.

Následující obrázek byl vygenerován pomocí AI na webu craiyon.com na základě zadaného anglického textu (promptu). Protože Craiyon neumí česky, přeložili jsme si své české zadání do angličtiny pomocí umělé inteligence na webu deepl.com. V aplikaci photopea.com jsme pak obrázek přebarvili na modro, doplnili vrstvy se světlem v okně a na obloze nakreslili bílý kruh, který jsme následně pomocí funkce „Magic Replace“ nechali umělou inteligenci „přemalovat“ na měsíc. Výsledkem je obrázek, použitelný třeba jako ilustrace k hororové povídce.

Strašidelný dům: Ilustrace je výsledkem kombinace obrázků, generovaných umělou inteligencí, a vlastní práce.

20. 3. 2023

Poslední březnový fotokroužek navštívili jen dva účastníci, protože velká část jeho frekventantů se rekrutuje ze sekundy, která se t. č. účastnila lyžařského výcviku. Navzdory tomu jsme si hrátky s barevným studiovým světlem, portréty i experimentálními zátišími užili tak, že se nikomu z kroužku nechtělo domů. Výsledky ve vás mohou evokovat pohledy do záhadných jeskyní na vzdálených planetách nebo tajemné předměty, nalezené v hlubinách vesmíru.

Poslední březnový fotokroužek navštívili jen dva účastníci, protože velká část jeho frekventantů se rekrutuje ze sekundy, která se t. č. účastnila lyžařského výcviku. Navzdory tomu jsme si hrátky s barevným studiovým světlem, portréty i experimentálními zátišími užili tak, že se nikomu z kroužku nechtělo domů. Výsledky ve vás mohou evokovat pohledy do záhadných jeskyní na vzdálených planetách nebo tajemné předměty, nalezené v hlubinách vesmíru.

únor 2023

Během dvou únorových setkání si frekventanti osahali základní ovládání editoru grafiky Photopea.com. Během první schůzky si vyzkoušeli barevné úpravy a práci s vrstvami, na té druhé se naučili pracovat i s maskami vrstev a vytvářeli z portrétů, nafocených v lednu před zeleným pozadím, různé koláže a legrácky, které si tu nedovolujeme publikovat. Byly sice vtipné a zcela neškodné, k veřejné prezentaci se ale úplně nehodí 🙂

9. 1. 2023

Fotokroužek dostal opožděný vánoční dárek – stojan s různě barevnými pozadími, softboxy a studiové deštníky, které zajistí portrétovanému příjemné měkké osvětlení, přenosné světlo s nastavitelnou barvou, stativ a odrazové desky pro focení v plenéru – to všechno najde v budoucnosti své využití nejen ve fotokroužku.

První lednovou schůzku jsme strávili hlavně vybalováním, sestavováním a testováním nových hraček. Už teď se těšíme, jak výsledky upravíme v počítači na další schůzce.

5. 12. 2022

Prosincový fotokroužek využil brzkého setmění k tomu, aby si jeho frekventanti vyzkoušeli focení na opravdu dlouhý čas. Patnáctivteřinová expozice nám umožnila zachytit pohyb světla – využili jsme baterky, lasery i prskavky – a vytvářet zajímavé světelné kresby.

Nastavení foťáku tak, aby fotky nebyly zašuměné a zůstaly ostré, samozřejmě není jen tak. Fotografové se proto dozvěděli něco o nastavení citlivosti ISO, o manuálním ostření i o stabilizaci fotoaparátu při delších expozičních časech.

Celý kroužek vám pak přeje klidný rok 2023 a vždy dostatek světla.

14. 11. 2022

Na fotoaparátech jsme se učili pracovat s délkou expozice. V interiéru jsme kreslili laserem a ukázali si, jaký vliv má teplé a studené světlo na vyznění portrétu – zkusili jsme si osvětlit přenosným světlem portrétované tváře jak venku před školou, tak při focení v budově školy.

24. 10. 2022

Venku nebylo příjemně, takže jsme kroužek strávili ve škole u počítačů. Vybírali jsme fotky, diskutovali o tom, co je na nich dobře a co by se dalo zlepšit, nechali se vyfotit webkamerou a pomocí aplikací Photopea a Lunapic jsme vybrané portréty upravili a nakonec i vytiskli na barevné laserové tiskárně.

17. 10. 2022

Tentokrát jsme se zaměřili na nastavení režimu fotoaparátu na „makro“ a fotili zblízka detaily, které nabízela podzimní příroda v okolí školy.

3. 10. 2022

Na první schůzce kroužku se setkali noví frekventanti se studenty, kteří už kroužek navštěvovali v minulém školním roce. Poté, co si vyzkoušeli základní ovládání fotoaparátu, se hned pustili do focení portrétů. Využili jsme pěkného počasí a šli si zafotit ven.