Kulturní akce

Divadlo, přednášky, filmy, muzea…

 • Deník přání

  Deník přání

  Příchod jara žáci kvarty a kvinty oslavili kulturním zážitkem. Navštívili jsme inscenaci Deník přání, kterou balet Jihočeského divadla nacvičil pod taktovkou Adama Sojky. Měli jsme tak jedinečnou příležitost zhlédnout současný tanec v jeho nejrůznějších podobách. Nasedli jsme na loďku, která nás unášela životem, vzpomínkami, a jejíž kormidlo jsme neměli pevně v rukou. … / celý příspěvek »
 • Kvinta zažila zombie apokalypsu

  Kvinta zažila zombie apokalypsu

  4. prosince byla kvintánům vyjevena Zombie apokalypsa. Protože se ale jednalo o workshop Ateliéru 3D Jihočeského divadla o informačních zdrojích a dezinformacích, všichni se ve zdraví navrátili po jeho skončení do školy. Během dílny měli žáci za úkol vyhledat zprávy a jejich zdroje a také se pokusit vytvořit tak zdařilou … / celý příspěvek »
 • Vánoční jarmark

  Vánoční jarmark

  Učitelé a žáci Českého reálného gymnázia vás srdečně zvou na vánoční jarmark, který se koná ve středu 20. prosince 2023 od 17 hodin ve vnitřních i venkovních prostorách školy. Kulturní program začíná v 17 hodin v tělocvičně. Stánky se slaným, sladkým, tekutým i pevným občerstvením a stánky s vánočními výrobky … / celý příspěvek »
 • Literární hysterie

  Literární hysterie

  Návštěvu populárně-naučné přednášky bychom mohli nechat shrnout učitele, ale proč protentokrát nedat slovo přímo návštěvníkům? Přimhuřme oko nad tím, že při ní i jeden z nich také tak trochu přimhouřil oko… V pátek 20. 10. jsme se jako třída 4.R zúčastnili přednášky s názvem Literární hysterie v kině Kotva. Nikdo … / celý příspěvek »
 • Septima na Nově!

  Septima na Nově!

  V říjnu se nám naskytla jedinečná příležitost – navštívit TV NOVA a podívat se, jak se tvoří jedno z nejsledovanějších zpravodajství u nás. Počasí bylo nádherné, a tak jsme se z hlavního nádraží vydali procházkou starou Prahou až na Smíchov, odkud jsme se autobusem přesunuli k barrandovským ateliérům. Na Nově se o nás starali … / celý příspěvek »
 • Galli Theater!

  Galli Theater!

  I letos zavítal do Českých Budějovic mnichovský divadelní soubor Galli Theater a žáci tercie a kvarty byli u toho! Zhlédli divadelní představení „Froschkönig“. Jednalo se o takzvané „Mitmachtheater“, ve kterém jsou diváci součástí představení. Žabí princ se všem moc líbil a jako bonus se žáci naučili i nová slovíčka, also … / celý příspěvek »
 • ČRG fest v Ohradě

  ČRG fest v Ohradě

  Poslední pondělí školního roku 2022/2023 nebylo vyhrazeno studiu, ale zábavě. Ve dvoře loveckého zámečku Ohrada poblíž Hluboké nad Vltavou se konal další ČRG fest, na němž naši studenti od primy do oktávy předvedli leccos z toho, čím se zabývají mimo výuku – ať už to byl zpěv, tanec, hra na … / celý příspěvek »
 • 32 hodin a jedna sekunda v Telči

  32 hodin a jedna sekunda v Telči

  Do Telče je cesta jako žádná ze sta. I vyrazili jsme po ní na školní výlet. Všechno, co jsme si od výletu slibovali, se 21. a 22. června naplnilo. To máte: vlak, pochod, kemp, rybník, rozchod, zmrzlina, prohlídka zámku, koupání, slunce na plný pecky, hřiště, táborák, špekáčky, chatky, teplá voda … / celý příspěvek »
 • Tercie v Třeboni

  Tercie v Třeboni

  V úterý 13. 6. jsme se vypravili na výlet do Třeboně. V lázeňském parku jsme si vyzkoušeli orientační běh, který byl ještě okořeněn luštěním zábavných i náročných šifer. Nejrychleji trasu zdolal Tomáš Nevěřil, který ji profrčel za 46 min., nejúspěšnějšími luštitelkami byly Terka Bílková s Violkou Lukášovou. Nakonec do cíle dorazili úplně … / celý příspěvek »
 • Zeměpisná exkurze přírodní i kulturní

  Zeměpisná exkurze přírodní i kulturní

  Na samém sklonku května se studenti kvarty a 1. ročníku společně se svými třídními učiteli vydali za sedmero hor a řek až do Jihomoravského kraje. Během cesty byl vyvrácen jeden omyl, když někteří účastníci zájezdu pohledem z okna zjistili, že Brno opravdu existuje, a také, že je v něm dokonce ZOO. Zdoláním … / celý příspěvek »
 • Černobylfest 2023

  Černobylfest 2023

  Žáci sekundy a tercie se v den 37. výročí jaderné havárie zúčastnili akce Černobylfest 2023. Jako první jsme zhlédli dokument o nezákonné turistice do místa havárie, které se i přes zdravotní a bezpečnostní rizika ještě před vypuknutím války na Ukrajině velice dařilo.  Druhým snímkem byly emotivní Bábušky z Černobylu o běžném životě … / celý příspěvek »
 • Sexta na filmu Můj otec kníže

  Sexta na filmu Můj otec kníže

  Goethe Centrum Jihočeské univerzity dne 16. 2. uspořádalo pro školy promítání dokumentu Mein Vater der Fürst, který vytvořila Lila Morgan-Schwarzenberg o svém otci Karlu Schwarzenbergovi. Dokument pojednával nejenom o historii tohoto rodu, ale především zobrazoval vztah dcery a otce, který je i přes oboustranné snahy velmi chladný a odměřený. Po … / celý příspěvek »
 • Dvousekundové setkání

  Dvousekundové setkání

  Byla to krátká chvíle ve školním roce, ale po pěkně dlouhé době pěkná chvíle v jednom únorovém úterý.Když se sekundy v Malém divadle posilnily Karkulkou na devět způsobů, vrátila ráda budějovická sekunda té telčské loňskou červnovou prohlídku města. Ve skupinkách po čtyřech až šesti, s připraveným výkladem, procházeli studenti opatrně od bludného kamene … / celý příspěvek »
 • Školní představení Kouzelná flétna prověřilo i naši Moudrost a Toleranci

  Školní představení Kouzelná flétna prověřilo i naši Moudrost a Toleranci

  Ve čtvrtek 19. 1. navštívili studenti primy a tercie v DK Metropol divadelní představení Kouzelná flétna. Mozartova poslední a zároveň velmi filosofická opera s prvky zednářské symboliky je v podání Jihočeského divadla pojata jako tajemná pohádka, v níž se objevují fantastické bytosti, boj dobra a zla a zkoušky moudrosti, statečnosti, lásky a odhodlání. Naše … / celý příspěvek »
 • Vánoční jarmark

  Vánoční jarmark

  I my na ČRG jsme se pokusili přispět svou troškou, abychom podpořili a u někoho teprve navodili vánoční náladu, a tak jsme připravili hodinový moderovaný kulturní program a prodejní stánky. Hrálo se, zpívalo, recitovalo, vše za hojné podpory výborného obecenstva. Zrovna tak se podařil i prodej laskomin a vánočních výrobků … / celý příspěvek »
 • Studenti v Jihočeském divadle

  Studenti v Jihočeském divadle

  V pátek 25. 11. navštívili studenti sexty, septimy a 3.R představení Jihočeského divadla podle románu Petry Soukupové „Pod sněhem“. Divadelní „road movie“ o vztahu tří sester na cestě za stárnoucími rodiči postupně rozkrývá rozdíly a konflikty mezi jednotlivými sestrami i jejich odlišný vztah k rodičům. / celý příspěvek »
 • Maturanti na literární exkurzi v Praze a Brně

  Maturanti na literární exkurzi v Praze a Brně

  Studenti maturitního ročníku se nedávno vydali na své poslední literární exkurze.   Oktaváni se rozjeli do Prahy. Nejprve jsme navštívili dům U Černé Matky Boží, který byl postaven počátkem 20. století podle návrhu významného architekta Josefa Gočára. Uvnitř nás čekala výstava zaměřená na kubismus v interiéru. Společně s průvodkyní jsme se mohli zamyslet … / celý příspěvek »
 • Benátsko 2022

  Benátsko 2022

  V polovině října se studentky a studenti kvinty a třetího ročníku vydali poznávat benátské památky, zapsané v seznamu světového dědictví UNESCO. První den začal návštěvou ostrova Torcello, který byl v raném středověku hlavním centrem celých Benátek. Tuto éru připomínají starobylý chrám S. Maria Assunta a tzv. Atillův trůn. Na dohled Torcella se ve … / celý příspěvek »
 • Past na myši aneb svět je plný fantastických iluzí

  Past na myši aneb svět je plný fantastických iluzí

  Výuka jazyka může mít mnoho podob. Dá se říci, že čím více různých podob, tím více žáků je možné zaujmout. I letos je jednou z cest osvojování angličtiny v kvintě a kvartě anglické divadlo a literatura.  Jsou to skvělé prostředky, jak přiblížit studentům nejen anglický jazyk, ale i kulturu, historii a … / celý příspěvek »
 • Prima v planetáriu

  Prima v planetáriu

  17. 10. navštívila prima planetárium se vzdělávacím programem „Náš vesmírný domov“. / celý příspěvek »