Exkurze

 • Sekunda v Mirakulu

  Sekunda v Mirakulu

  19. června jsem se se svou třídou vypravila do největšího zábavního parku v České republice. Čekala nás náročná cesta do Prahy a následně do Milovic, kde jsme přestoupili do autobusu. Vše jsme časově zvládli na jedničku a odměnou nám za to byla celodenní zábava v krásném parku Mirakulu. Prošli jsme se po … / celý příspěvek »
 • Jak se vyznat ve zprávách?

  Jak se vyznat ve zprávách?

  To už ví kvarta díky propracovanému workshopu, který si pro ni připravil pan Michal Šimek z Jihočeské vědecké knihovny. Žáci si vyzkoušeli práci se skutečným zpravodajstvím, a hlavně ověřovat informace, aby tak lehce nenaletěli na novinářskou „kachnu“. / celý příspěvek »
 • Setkání sekundy se Sherlockem

  Setkání sekundy se Sherlockem

  „Řekl bych, Watsone, že žádný z našich příběhů nebyl tak fantastický jako tento.“ – Sherlock Holmes Ve čtvrtek 21. března 2024 v 9.50 středoevropského času se 25 žáků sekundy nepozorovaně vyplížilo z budovy Českého reálného gymnázia. Krokem lehkým jako vánek směřovali k bodu CBVK – budově Jihočeské vědecké knihovny. V … / celý příspěvek »
 • Dar pro Bazalku

  Dar pro Bazalku

  Předposlední lednový den navštívili vybraní studenti z primy, sekundy, tercie, kvarty a 1. ročníku Centrum BAZALKA o.p.s. v Českých Budějovicích. Prosincový vánoční jarmark byl i tentokrát velmi úspěšný. Opět se podařilo vybrat krásnou částku, která již podruhé poputuje do Bazalky. Velké poděkování patří především studentům, učitelům, rodičům a přátelům školy. Symbolický šek … / celý příspěvek »
 • Příběh žluté hvězdy

  Příběh žluté hvězdy

  Co se vám vybaví, když se řekne „hvězda“? A „žlutá hvězda“? Navštívili jsme s kvartou Jihočeskou vědeckou knihovnu Na Sadech, abychom se společně přenesli do doby 2. světové války. Zamýšleli jsme se nad osudy lidí z různých vrstev společnosti, nad pocity, které zažívali každý den, nad jejich bezmocí, ale i nadějí, jež … / celý příspěvek »
 • GIS na Jihočeské univerzitě

  GIS na Jihočeské univerzitě

  Hodiny zeměpisu si na konci listopadu žáci kvinty a prvního ročníku zpestřili návštěvou Katedry geografie Jihočeské univerzity. Průvodcem jim byl Mgr. Vojtěch Blažek Ph.D., který pro ně připravil ukázku práce v systému ArcGis. Tento geografický informační systém využívá fotografií a dat z družic a dronů. Studenti hledali odpovědi na otázky týkající se … / celý příspěvek »
 • Prima navštívila Hvězdárnu a planetárium České Budějovice

  Prima navštívila Hvězdárnu a planetárium České Budějovice

  Během listopadu navštívili studenti primy Hvězdárnu a planetárium České Budějovice. V sálu planetária jim byla promítána noční obloha s odborným výkladem a otázkami, na něž žáci bystře a správně reagovali. Žáci poznávali souhvězdí, planety, měli možnost vidět aktuální noční oblohu v průběhu celé noci a putovali napříč vesmírem různými galaxiemi. Následovala návštěva kinosálu, … / celý příspěvek »
 • Prima v knihovně

  Prima v knihovně

  Žáci primy zavítali do Jihočeské vědecké knihovny, kde pro ně byl připraven program na téma Hrdinové starého Řecka. Dozvěděli se tak nejen o některých slavných postavách z řecké mytologie a jejich osudech, ale i o rozdílech mezi jednotlivými literárními žánry. Jako bonus je paní knihovnice provedla po celém oddělení a vysvětlila … / celý příspěvek »
 • Česko-Bavorsko

  Česko-Bavorsko

  Žáci a žákyně septimy navštívili přednášku o česko-bavorských vztazích pořádanou Ústavem česko-německých areálových studií a germanistiky v rámci tzv. Bavorského semestru. První část přednášky byla věnována bavorsko-českým vztahům. Ve druhé části se žáci seznámili s bavorským systémem školství a možnostmi, jak získat studijní stipendium nejen ke studiu na vysokých školách, … / celý příspěvek »
 • Septima na Nově!

  Septima na Nově!

  V říjnu se nám naskytla jedinečná příležitost – navštívit TV NOVA a podívat se, jak se tvoří jedno z nejsledovanějších zpravodajství u nás. Počasí bylo nádherné, a tak jsme se z hlavního nádraží vydali procházkou starou Prahou až na Smíchov, odkud jsme se autobusem přesunuli k barrandovským ateliérům. Na Nově se o nás starali … / celý příspěvek »
 • Prima v Českém Krumlově

  Prima v Českém Krumlově

  19. června se prima vydala vlakem do Českého Krumlova. Počasí nám přálo, a my jsme si tak mohli vychutnat krásný slunečný den v historickém centru města. Prohlédli jsme si nejen okolí zámku, ale i rozkvetlé zahrady a otáčivé hlediště. Někteří navštívili zrcadlové bludiště a pár odvážných i Muzeum útrpného práva. Odměnou … / celý příspěvek »
 • S primou v Bazalce

  S primou v Bazalce

  31. května měla prima možnost celé dopoledne strávit v Centru Bazalka v Českých Budějovicích. Paní Petra Mahrová a její kolegyně si pro nás připravily jedno milé překvapení jako odměnu za velmi úspěšný vánoční jarmark. Byly pro nás vybrány dvě bílé lavičky a naši studenti je měli podle vlastních návrhů pomalovat. Konečný výsledek … / celý příspěvek »
 • Zeměpisná exkurze přírodní i kulturní

  Zeměpisná exkurze přírodní i kulturní

  Na samém sklonku května se studenti kvarty a 1. ročníku společně se svými třídními učiteli vydali za sedmero hor a řek až do Jihomoravského kraje. Během cesty byl vyvrácen jeden omyl, když někteří účastníci zájezdu pohledem z okna zjistili, že Brno opravdu existuje, a také, že je v něm dokonce ZOO. Zdoláním … / celý příspěvek »
 • MasterChef ČRG

  MasterChef ČRG

  V pondělí 17. dubna změřili žáci kvarty své kuchařské síly v soutěži MasterChef ČRG. Smíšená družstva byla určena losem a každá skupina měla za úkol připravit recept s popisem pracovního postupu a následně i jídlo samotné. Kompletní menu mělo obsahovat snadnou dobrou večeři a dezert. Po skončení souboje tak měla porota milou povinnost ochutnat … / celý příspěvek »
 • Kvarta na FF JČU

  Kvarta na FF JČU

  Dnešní den strávila kvarta na FF JČU. Ústav česko-německých areálových studií a germanistiky si pro nás připravil prezentaci o Německu a možnostech, které nám znalosti německého jazyka nabízejí. Velice zajímavý byl příspěvek bývalé absolventky, která nyní pracuje na centrále firmy DM (Drogerie Markt) v Českých Budějovicích, a bez němčiny by … / celý příspěvek »
 • Knihovna není bludiště aneb Tercie v Jihočeské vědecké knihovně

  Knihovna není bludiště aneb Tercie v Jihočeské vědecké knihovně

  Březen – měsíc knihy nás vylákal na exkurzi do knihovny. Zjistili jsme, kolik poboček Jihočeská vědecká knihovna má a co vše si v ní lze půjčit, jak si jednotlivé tituly objednávat, půjčovat a vracet. Dověděli jsme se také, že do knihovny můžeme zajít i bez čtenářského průkazu, třeba přečíst si časopisy … / celý příspěvek »
 • Jak se neztratit v knihovně

  Jak se neztratit v knihovně

  22. února si studenti primy vyšli do Jihočeské vědecké knihovny. Jejich úkolem bylo ukázat, že se v knihovně neztratí a dozvědět se to, co o ní ještě nevěděli. Milá paní průvodkyně jim pomohla s orientací podle signatur, piktogramů, ukázala vyhledávání v online katalogu a všichni si všechno vyzkoušeli. Kromě praktických činností pak měli … / celý příspěvek »
 • Sekunda, tercie a kvarta v planetáriu

  Sekunda, tercie a kvarta v planetáriu

  Ve středu 22. 2. 2023 navštívily sekunda, tercie a kvarta planetárium v Českých Budějovicích. Žáci se dozvěděli, jak odlišný je způsob života ve vesmíru a na Zemi, jaké výzvy představuje, a seznámili se i zajímavostmi ze života kosmonautů. / celý příspěvek »
 • Dar pro Bazalku

  Dar pro Bazalku

  V pondělí 17. 1. 2023 navštívili vybraní studenti z primy a kvarty Centrum BAZALKA, o. p. s., v Českých Budějovicích. Jejich cílem bylo předat finanční dar ve výši 30 780 Kč. Tato částka byla vybrána 21. 12. 2022 na Vánočním jarmarku v prostorách ČRG. Rodiče a přátelé školy zakoupením výrobků či pochutin od našich studentů … / celý příspěvek »
 • Studenti v Jihostroji

  Studenti v Jihostroji

  Dnes měli naši studenti směřující na technické obory možnost v rámci spolupráce se zaměstnavateli navštívit jihočeský Jihostroj a. s. . Dozvěděli jsme se o historii společnosti, sortimentu výroby a také možnosti získání studijních stipendií i následného uplatnění v zaměstnání pro absolventy vysokých škol technického zaměření. Celou exkurzi vedl Ing. Tomáš Sejk – … / celý příspěvek »