Co se děje v naší škole

I když jsme zrovna ve škole, nemusíme pořád jen sedět v lavicích…

 • Vánoční jarmark

  Vánoční jarmark

  I my na ČRG jsme se pokusili přispět svou troškou, abychom podpořili a u někoho teprve navodili vánoční náladu, a tak jsme připravili hodinový moderovaný kulturní program a prodejní stánky. Hrálo se, zpívalo, recitovalo, vše za hojné podpory výborného obecenstva. Zrovna tak se podařil i prodej laskomin a vánočních výrobků … / celý příspěvek »
 • Zveme vás na školní vánoční jarmark

  Zveme vás na školní vánoční jarmark

  Učitelé a studenti Českého reálného gymnázia vás srdečně zvou na vánoční jarmark. Koná se ve středu 21. prosince 2022 od 17 hodin ve vnitřních i venkovních prostorách školy. Kulturní program začíná v 17 hodin v tělocvičně. Stánky se slaným, sladkým, tekutým i pevným občerstvením a stánky s vánočními výrobky budou … / celý příspěvek »
 • Projektový den 23. 11. 2022

  Projektový den 23. 11. 2022

  Projektového dne, který se konal ve středu 23. 11. na naší škole, se zúčastnilo téměř 100 žáků partnerských základních škol a Střední školy polytechnické. S přípravou programu a hodnocením aktivit nám pomohli studenti VŠTE v Českých Budějovicích. Zajímavý program zahrnoval práci s mikroskopy, 3D tiskárnami, s jazykovou laboratoří a focení a úpravy … / celý příspěvek »
 • Primáni se vžili do pravěkých lovců

  Primáni se vžili do pravěkých lovců

  Již tradiční zpestření výuky dějepisu a výtvarné výchovy v primě, kdy si studenti dobrovolně vyrábí luk a šíp a vyzkoušejí si na vlastní kůži, jaké to bylo pro naše předky, když si své jídlo museli nejprve ulovit. Namísto živé kořisti si v rámci výtvarné výchovy namalují svoji kořist na terč. … / celý příspěvek »
 • Studentské prezidentské volby 2022/2023

  Studentské prezidentské volby 2022/2023

  Příští prezidentské volby budou v něčem nové. Je totiž dost možné, že poprvé budeme volit hlavu státu nejen pro nás, stávající občany ČR, ale i pro dalších 400 tisíc nových obyvatel našeho historického území Královce. Zapojte se se svými studenty v prosinci do Studentských voleb a hlasujte nanečisto o budoucí … / celý příspěvek »
 • Cestovatelské přednášky Tomáše Kubeše

  Cestovatelské přednášky Tomáše Kubeše

  První dvě cestovatelské přednášky v letošním školním roce byly věnované rozsáhlé oblasti Sibiře a různorodým národnostem na Balkánu. Studenti septimy a třetího ročníku sledovali cestu Tomáše Kubeše přes Sibiř. Poslouchali vyprávění o složité těžbě zlata, o místě s nejnižší naměřenou teplotou na Zemi i vyprávění o složité mentalitě místních lidí žijících v odlehlých … / celý příspěvek »
 • Zdravá svačina v tercii při Výchově ke zdraví

  Zdravá svačina v tercii při Výchově ke zdraví

  Terciáni si měli za úkol sami připravit na hodinu Výchovy ke zdraví zdravou svačinu. Popis jedné ze svačin: Banán: obsahuje draslík, vlákninu, antioxidanty a širokou škálu vitamínů. Chrání srdce a oběhový systém a pomáhá se správnou funkcí svalů. Přírodní cukr v banánu podporuje výkon svalů během tréninku.    Jablko: obsahuje vitamíny … / celý příspěvek »
 • Den jazyků na ČRG

  Den jazyků na ČRG

  Po pondělním divadelním představení v německém jazyce a anglických a německých workshopech, organizovaných kanceláří European Direct v Hartmudově vile, čekala studenty vyšších ročníků příprava programu pro ty z nižších ročníků. Osm stanovišť s bohatým programem přivítalo v úterý skupiny žáků od primy do kvarty. Dvě hodiny intenzivního praktického použití  jazyka na obou stranách – jak … / celý příspěvek »
 • ČRG fest na zámku Ohrada

  ČRG fest na zámku Ohrada

  Závěr školního roku bylo třeba oslavit a tak se celá škola odebrala na nádvoří loveckého zámečku Ohrada poblíž Hluboké nad Vltavou, aby zde všichni společně strávili den na akci, nazvané ČRG fest. O program horkého letního dopoledne se postarali jak studenti, tak členové pedagogického sboru. Kromě celé řady hudebních vystoupení … / celý příspěvek »
 • Prima šprechtila!

  Prima šprechtila!

  V rámci Dne s němčinou se prima vydala na cestu po Německu! Ve hře „Autobahnspiel“ poznávali Německo a zábavnou formou se seznámili se vším, co je pro naše sousedy tak typické! A jeden tým navíc obsadil skvělé místo! A pak jsme se skvěle bavili na koncertu německého zpěváka Uwe Kaa. / celý příspěvek »
 • Projektový den 4 – 1. 6. 2022

  Projektový den 4 – 1. 6. 2022

  Čtvrtým projektovým dnem, který se uskutečnil 1. června 2022, jsme ukončili projektové aktivity školního roku 2021/2022. Program jsme připravili pro žáky dvou základních škol – v Boršově nad Vltavou a v Hrdějovicích. Celý program byl zaměřen na využití digitálních technologií ve výuce a jejich význam pro polytechnické vzdělávání. Žáci pracovali … / celý příspěvek »
 • Projektový den 3 – 11. 5. 2022

  Projektový den 3 – 11. 5. 2022

  Za krásného květnového počasí k nám už potřetí v letošním školním roce zavítali žáci z našich partnerských škol. Protože sluníčko lákalo ven, vyzkoušeli si všichni přímo před školou, jak ovládat fotoaparát, jak vytvořit dobře vypadající portrét a prakticky si ověřili i různé kompoziční triky. Na našem školním dvoře pro ně … / celý příspěvek »
 • Literární projektový den – již počtvrté

  Literární projektový den – již počtvrté

  22. dubna v 9.10 hod. vyrazil ze stanice ČRG expres Čas. Prohnal se chodbami naší školy a přenesl nás do několika vybraných období. V pravěku jsme si mohli sáhnout na opravdového mamuta a snažili jsme se porozumět lovcům i jejich ženám, ve středověku nás jeptišky vyzkoušely ze znalostí bible, zastávka v renesanci prověřila … / celý příspěvek »
 • Pomáháme dětem z Ukrajiny

  Pomáháme dětem z Ukrajiny

  Stejně jako snad každý z nás se i naše škola pokouší alespoň trochu pomáhat těm, kdo trpí ruskou agresí na Ukrajině. Po sbírce hraček pro děti válečných běženců jsme na konto sbírky Pomozte dětem, která se snaží pomáhat dětem z Ukrajiny, jsme odeslali 18 820 Kč – výtěžek z vánočního … / celý příspěvek »
 • I malá měkká pomoc od „malých“ studentů potěší

  I malá měkká pomoc od „malých“ studentů potěší

  Žáci tercie uspořádali v týdnu po jarních prázdninách sbírku plyšových hraček pro malé ukrajinské děti. S prosbou o pomoc se na naše gymnázium obrátila Adra, humanitární organizace pro pomoc lidem v nouzi; spoluorganizovala příjem uprchlíků na budějovickém letišti. Děti tam často přicházely bez jediné hračky, a tak bylo snahou organizace zpříjemnit jim pobyt … / celý příspěvek »
 • Studenti ČRG, sport a spánek – výsledky statistického průzkumu

  Studenti ČRG, sport a spánek – výsledky statistického průzkumu

  Studenti septimy a třetího ročníku na počátku roku 2022 během hodin informatiky vytvořili a zpracovali online dotazník, jehož úkolem bylo zjistit, jaký vztah mají studenti naší školy ke sportu a zda to, že sportují, nějak ovlivňuje jejich energii, náladu a kvalitu jejich spánku. Mezi otázky zařadili i dotazy na to, … / celý příspěvek »
 • Kvartáni si vyzkoušeli přilby ze druhé světové války

  Kvartáni si vyzkoušeli přilby ze druhé světové války

  V kvartě momentálně probíráme v hodinách dějepisu druhou světovou válku u nás, v Evropě i na světových bojištích. Využili jsme možnosti, že jeden z tatínků je zapálený sběratel vojenských přileb. Proto si mohl Jakub Schwarz připravit referát spojený s názornou ukázkou. Žáci v kvartě se tak dozvěděli, proč mají přilby … / celý příspěvek »
 • Projektový den pro partnerské školy – 16. 3.

  Projektový den pro partnerské školy – 16. 3.

  Ve středu 16. 3. proběhl v rámci projektu IKAP JčK II druhý projektový den v letošním školním roce. Opět jsme se sešli se žáky a učiteli partnerských základních škol. Žáci nacvičovali první pomoc, učili se upravovat fotografie, pracovali s robotickou stavebnicí Vex a se systémem Pasco při fyzikálních, chemických a … / celý příspěvek »
 • Dějepisný seminář se podíval do Sixtinské kaple

  Dějepisný seminář se podíval do Sixtinské kaple

  Žáci oktávy a čtvrtého ročníku se v rámci dějepisného semináře „vypravili“ na skok do Sixtinské kaple ve Vatikánu. Cestování po světových památkách je u nás ve škole možné i díky virtuální realitě ClassVR. Referát o slavných výjevech na freskách renesančního velikána Michelangela si proto žáci vyslechli přímo v Sixtinské kapli. … / celý příspěvek »
 • Vánoční jarmark

  Vánoční jarmark

  Po roční covidové pauze se na školu vrátil oblíbený vánoční jarmark. Kvůli epidemiologickým opatřením byl tenrokrát uzavřený veřejnosti z řad rodičů a omezil se pouze na naše žáky a pedagogy. Na jedno dopoledne se školní chodby a některé učebny proměnily v tržiště. Vzduch se naplnil vůní čerstvě připravovaných palačinek a … / celý příspěvek »