Co děláme ve výuce: Informatika

S informatikou coby samostatným předmětem se žáci osmiletého gymnázia setkají už v primě a výuka práce s informacemi, s počítači, mobilními telefony a tablety je provází až do sexty. Na čtyřletém gymnáziu je informatika povinná první dva roky.

Důraz je při výuce kladen na praxi – ať už jde o práci s informacemi a jejich ověřováním, počítačovou bezpečnost, využití mobilních telefonů, focení, úpravy fotografií, natáčení a střih videa, zpracování dokumentů, zvuku a multimediálních prezentací, grafiky, tabulek nebo základy programování s robotickými stavebnicemi. Zájemci se mohou naučit i základy skládání hudby na počítači, pokročilé techniky práce s grafickými programy a další věci, které nejsou běžnou součástí výuky.

V posledních dvou ročnících pak mají žáci možnost pokračovat ve studiu informatiky ve volitelném předmětu Práce s počítačem, který se zaměřuje na teoretičtější aspekty informatiky, na principy hardwaru, algoritmizaci, základy formátovacích jazyků a programování, stejně jako na pokročilejší úroveň práce v již dříve probíraných aplikacích.

Škola má pro výuku informatiky k dispozici jednu pevnou počítačovou učebnu, vybavenou počítači s dotykovými displeji a interaktivní tabulí, učebnu robotiky s velkoplošným dotykovým displejem a robotickými stavebnicemi, dvě sady moderních notebooků (tzv. mobilní učebny), které lze používat kdekoli v budově školy – a v neposlední řadě i deset kvalitních EVF fotoaparátů.

Mimo výuku nabízí ČRG také kroužek robotiky, kde se zájemci učí oživovat vlastnoručně sestavené roboty. Umělečtěji zaměření žáci mohou chodit do kroužku fotografie a počítačové grafiky, kde se učí nejen ovládat techniku, správně komponovat záběr a upravovat fotografie v grafických programech, ale hlavně se dívat na svět jinak – totiž skrz hledáček fotoaparátu. Podobný je i obsah výuky informatiky v rámci oblíbených projektových dnů na ČRG.

–Mgr. Jan Flaška, vyučující informatiky


Aktuality z výuky informatiky

 • Zájmové kroužky pro rok 2021/22

  Zájmové kroužky pro rok 2021/22

  Od září 2021 otevíráme pro naše žáky a žáky z partnerských ZŠ šest zájmových kroužků: Kroužek mikroskopováníKroužek fyzikálních a chemických experimentů, 3D tiskuKroužek robotikyKroužek matematiky pro žáky 5. tříd  základních škol a žáky nižšího stupně ČRG s.r.o.Kroužek matematiky pro žáky  9. tříd a žáky vyššího stupně ČRG s.r.o.Kroužek fotografování a … / celý příspěvek »
 • Studenti septimy a 3.R vytvářeli audiopříběhy

  Studenti septimy a 3.R vytvářeli audiopříběhy

  V hodinách informatiky si studenti septimy a 3. ročníku zkusili práci s vícestopým záznamem v audioeditoru. Jejich úkolem bylo vytvořit audiopříběh, v němž budou sami účinkovat, se zvukovým a ruchovým doprovodem (ať už vlastním nebo nalezeným v audiobankách na internetu). Cílem bylo nejen namluvit a nahrát text srozumitelně a bez … / celý příspěvek »
 • Primáni natáčeli video pro projektový den

  Primáni natáčeli video pro projektový den

  Pro literární projektový den natáčí prima vlastní video na téma Potopa světa. Informatika a čeština proto spojily své síly, aby v rámci hodiny informatiky studenti zapracovali na připravovaném krátkém filmu. Primáni si rozdělili úkoly, vybavili se kostýmy a rekvizitami a chopili se jak hereckých partů, tak techniky. Jedno z natáčení … / celý příspěvek »
 • Naučte se s Photoshopem (rychle, online, zdarma a bez Photoshopu) s naším online kurzem

  Naučte se s Photoshopem (rychle, online, zdarma a bez Photoshopu) s naším online kurzem

  Během distanční výuky připravil náš vyučující informatiky Jan Flaška sérii krátkých videí (3–8 minut), pomocí nichž seznamuje nejen své žáky se základy a principy úpravy fotografií v grafickém editoru. Používá k tomu vynikající online grafický editor Photopea.com, který ovládáním a funkcemi téměř 100% kopíruje nejoblíbenější profesionální fotoeditor Photoshop. Pokud se tedy … / celý příspěvek »
 • V informatice se studenti učili fotit

  V informatice se studenti učili fotit

  Přestože pořizování fotografií je pro většinu žáků každodenní rutinou, jen menšina z nich zná kompoziční pravidla nebo pokročilejší nastavení fotoaparátu ve svých mobilních telefonech. Během zářijových hodin informatiky jsme proto často využívali slunečného počasí k tomu, abychom s mobily nebo se školními fotoaparáty Nikon Coolpix B700 vyrazili ven a naučili … / celý příspěvek »