Co děláme ve výuce: Informatika

S informatikou coby samostatným předmětem se žáci osmiletého gymnázia setkají už v primě a výuka práce s informacemi, s počítači, mobilními telefony a tablety je provází až do sexty. Na čtyřletém gymnáziu je informatika povinná první dva roky.

Důraz je při výuce kladen na praxi – ať už jde o práci s informacemi a jejich ověřováním, počítačovou bezpečnost, využití mobilních telefonů, focení, úpravy fotografií, natáčení a střih videa, zpracování dokumentů, zvuku a multimediálních prezentací, grafiky, tabulek nebo základy programování s robotickými stavebnicemi. Zájemci se mohou naučit i základy skládání hudby na počítači, pokročilé techniky práce s grafickými programy a další věci, které nejsou běžnou součástí výuky.

V posledních dvou ročnících pak mají žáci možnost pokračovat ve studiu informatiky ve volitelném předmětu Práce s počítačem, který se zaměřuje na teoretičtější aspekty informatiky, na principy hardwaru, algoritmizaci, základy formátovacích jazyků a programování, stejně jako na pokročilejší úroveň práce v již dříve probíraných aplikacích.

Škola má pro výuku informatiky k dispozici jednu pevnou počítačovou učebnu, vybavenou počítači s dotykovými displeji a interaktivní tabulí, učebnu robotiky s velkoplošným dotykovým displejem a robotickými stavebnicemi, dvě sady moderních notebooků (tzv. mobilní učebny), které lze používat kdekoli v budově školy – a v neposlední řadě i deset kvalitních EVF fotoaparátů.

Mimo výuku nabízí ČRG také kroužek robotiky, kde se zájemci učí oživovat vlastnoručně sestavené roboty. Umělečtěji zaměření žáci mohou chodit do kroužku fotografie a počítačové grafiky, kde se učí nejen ovládat techniku, správně komponovat záběr a upravovat fotografie v grafických programech, ale hlavně se dívat na svět jinak – totiž skrz hledáček fotoaparátu. Podobný je i obsah výuky informatiky v rámci oblíbených projektových dnů na ČRG.

–Mgr. Jan Flaška, vyučující informatiky


Aktuality z výuky informatiky

 • V našem fotokroužku si nejen zafotíte!

  V našem fotokroužku si nejen zafotíte!

  V září proběhly první dvě schůzky kroužku fotografie a počítačové grafiky. Většina účastníků držela fotoaparát v ruce poprvé v životě, takže jsme se učili hlavně základy ovládání přístroje. Fotili jsme venku, zkusili jsme různé typy fotografické kompozice a když nám počasí nepřálo, experimentovali jsme v učebně s umělými světly. Pár … / celý příspěvek »
 • Projektový den 8. 9. 2021

  Projektový den 8. 9. 2021

  Projektový den pro páťáky ze základních škol v Boršově a Hrdějovicích se na naší škole konal dopoledne ve středu 9. 9. 2021. Program byl rozdělen na dvě části: mikroskopování a fotografii a počítačovou grafiku. Do mikroskopování se všichni žáci pustili s velikým elánem. V první části se s pomocí mikroskopů … / celý příspěvek »
 • Zájmové kroužky pro rok 2021/22

  Zájmové kroužky pro rok 2021/22

  Od září 2021 otevíráme pro naše žáky a žáky z partnerských ZŠ šest zájmových kroužků: Kroužek mikroskopování Kroužek fyzikálních a chemických experimentů, 3D tisku Kroužek robotiky Kroužek matematiky pro žáky 5. tříd  základních škol a žáky nižšího stupně ČRG s.r.o. Kroužek matematiky pro žáky  9. tříd a žáky vyššího stupně … / celý příspěvek »
 • Studenti septimy a 3.R vytvářeli audiopříběhy

  Studenti septimy a 3.R vytvářeli audiopříběhy

  V hodinách informatiky si studenti septimy a 3. ročníku zkusili práci s vícestopým záznamem v audioeditoru. Jejich úkolem bylo vytvořit audiopříběh, v němž budou sami účinkovat, se zvukovým a ruchovým doprovodem (ať už vlastním nebo nalezeným v audiobankách na internetu). Cílem bylo nejen namluvit a nahrát text srozumitelně a bez … / celý příspěvek »
 • Primáni natáčeli video pro projektový den

  Primáni natáčeli video pro projektový den

  Pro literární projektový den natáčí prima vlastní video na téma Potopa světa. Informatika a čeština proto spojily své síly, aby v rámci hodiny informatiky studenti zapracovali na připravovaném krátkém filmu. Primáni si rozdělili úkoly, vybavili se kostýmy a rekvizitami a chopili se jak hereckých partů, tak techniky. Jedno z natáčení … / celý příspěvek »