Dějepis

Dějepisu se studenti osmiletého gymnázia věnují dvě hodiny týdně od primy do septimy. Na čtyřletém gymnáziu dějepis studují od prvního do třetího ročníku také dvě hodiny týdně. Pro vážnější zájemce o historii je určen Historický seminář, který mohou tři hodiny týdně studovat v oktávě a ve čtvrtém ročníku. Novinkou je Cvičení z humanitních věd, věnované jednu vyučovací hodinu týdně moderním dějinám. Období let 1945–2000 ve světě mohou studenti poznat v septimě a ve třetím ročníku, stejné období českých dějin pak mohou studovat v oktávě a ve čtvrtém ročníku.

Ve výuce klademe důraz především na souvislosti, hledáme odpovědi na otázky současnosti v minulosti. Své poznatky studenti prezentují za pomoci referátů a vstupů. Jejich zpracovávání je vede ke kritickému myšlení a vlastní interpretaci faktů.

Poznávání přizpůsobujeme věku i schopnostem studentů. V primě pečou chléb a vyrábějí luk, aby se uměli vcítit do role našich předků při shánění potravy. V sekundě vystřihují a lepí husitský vůz, aby poznali jedinečnost vozové hradby. Při zkoumání dějin nezůstáváme jen ve škole, ve spolupráci s Národním památkovým ústavem poznáváme gotiku a baroko v Českých Budějovicích, za renesancí putujeme do Českého Krumlova. Ve vyšších ročnících aktivně poznáváme historii na výletech do Říma, Benátek, Ravenny a Neapole.

Už od roku 1999 si vážní zájemci o historii mohou rozšířit své obzory v Historickém kroužku. Řada jeho členů dlouhodobě a úspěšně reprezentuje naši školu na okresní, krajské i celostátní úrovni v rámci dějepisných olympiád.

Mgr. Václav Kabíček, předseda předmětové komise dějepis


Aktuality z výuky dějepisu:

  • Celostátní kolo dějepisné olympiády

    Celostátní kolo dějepisné olympiády

    Na konci listopadu se v Chebu uskutečnilo finále třicátého prvního ročníku dějepisné soutěže gymnázií České a Slovenské republiky. Do dějepisné olympiády se tentokrát zapojilo více než tři sta gymnázií z obou zemí. Je naší velkou chloubou, že se nám už počtvrté za sebou podařilo probojovat mezi 75 nejlepších gymnázií z Čech, Moravy, Slezska … / celý příspěvek »
  • Počtvrté v řadě postupujeme do československého finále dějepisné olympiády

    Počtvrté v řadě postupujeme do československého finále dějepisné olympiády

    Tentokrát se náš tým připravoval na období zahrnující dějiny Evropy v letech 1945–75. Krajské kolo se uskutečnilo 5. dubna na půdě Filosofické fakulty Jihočeské univerzity, zúčastnilo se ho šestnáct gymnázií z celých jižních Čech. Naše gymnázium reprezentoval tým ve složení: Viola Hornátová (septima), Martin Lácha (sexta) a benjamínkem týmu byl Martin Zmeškal … / celý příspěvek »
  • Celostátní kolo dějepisné olympiády

    Celostátní kolo dějepisné olympiády

    Na konci listopadu se v Chebu uskutečnilo finále už třicátého ročníku dějepisné soutěže gymnázií České a Slovenské republiky. Do dějepisné olympiády se tentokrát zapojilo 327 gymnázií z obou zemí. Je naší velkou chloubou, že se nám už potřetí za sebou podařilo probojovat mezi 75 nejlepších gymnázií z Čech, Moravy, Slezska a Slovenska. Touto … / celý příspěvek »
  • Primáni se vžili do pravěkých lovců

    Primáni se vžili do pravěkých lovců

    Již tradiční zpestření výuky dějepisu a výtvarné výchovy v primě, kdy si studenti dobrovolně vyrábí luk a šíp a vyzkoušejí si na vlastní kůži, jaké to bylo pro naše předky, když si své jídlo museli nejprve ulovit. Namísto živé kořisti si v rámci výtvarné výchovy namalují svoji kořist na terč. … / celý příspěvek »
  • Benátsko 2022

    Benátsko 2022

    V polovině října se studentky a studenti kvinty a třetího ročníku vydali poznávat benátské památky, zapsané v seznamu světového dědictví UNESCO. První den začal návštěvou ostrova Torcello, který byl v raném středověku hlavním centrem celých Benátek. Tuto éru připomínají starobylý chrám S. Maria Assunta a tzv. Atillův trůn. Na dohled Torcella se ve … / celý příspěvek »