Celostátní kolo dějepisné olympiády

Na konci listopadu se v Chebu uskutečnilo finále třicátého prvního ročníku dějepisné soutěže gymnázií České a Slovenské republiky. Do dějepisné olympiády se tentokrát zapojilo více než tři sta gymnázií z obou zemí. Je naší velkou chloubou, že se nám už počtvrté za sebou podařilo probojovat mezi 75 nejlepších gymnázií z Čech, Moravy, Slezska a Slovenska. Touto bilancí se nemůže pochlubit žádné českobudějovické gymnázium, v Jihočeském kraji pak pouze jediné.

Velkou roli v tom hraje především fakt, že naši studenti vedle zodpovědné přípravy vždy pracují a bojují jako tým. Tentokrát nás na celostátní úrovni reprezentovali: Violka Hornátová (VIII.), Martin Lácha (VII.) a Martin Zmeškal (VI.). Věnovali desítky hodin svého života tomu, aby lépe poznali spletité dějiny Evropy v letech 1945–1975. Za to jim patří náš velký DÍK!

Bojovali statečně, na stupně vítězů to sice nestačilo, ale dvacáté sedmé místo považujeme za úspěch. Kdybychom to poměřovali pohledem sportovních komentátorů, v Českých Budějovicích byli s velkým náskokem první. Violce přejeme hodně trpělivosti při přípravě na přijímací zkoušky, oběma Martinům pak držte palce při přípravě na další ročník, jež je tentokrát věnován evropským dějinám v letech 1975–2000.

Jedno místo v týmu je nyní volné, přihlásí se nový olympionik?

Václav Kabíček, 28. 11. 2023