Lukáš Chromý reprezentuje ČR v baseballu

Náš student Lukáš Chromý je součástí juniorské reprezentace České republiky v baseballu. Na začátku února se zúčastnil reprezentační akce v Portoriku a své postřehy sepsal v následujícím textu:

Juniorská baseballová reprezentace ČR v Portoriku

První velká baseballová reprezentační akce letošního roku se konala v termínu od 1. – 10. 2.

Juniorský národní tým totiž vycestoval na mezinárodní turnaj do Portorika, kde změřil síly s baseballisty z celého světa. Byla to příprava na Mistrovství Evropy U18, které bude letos v Německu v Řeznu.

Jeli jsme se tam hlavně rozehrát. Na turnaji v Portoriku jsme neměli jako hlavní ambici co nejlepší umístnění. Šlo o to, abychom jako nadhazovači dostali nějaké směny, protože letos jsme ještě nehráli a někteří šli poprvé ven. Šlo o to, aby se všichni rozehráli, osahali si to a podali co nejlepší výkon.

Na turnaji se celkem představilo deset týmů ve dvou skupinách.

Hráli jsme ve skupině A, v níž jsme proti sobě měli Mexiko, Austrálii, Japonsko a domácí Portoriko. Ve skupině B pak byly výběry z Kanady, Aruby, Dominikánské Republiky, Německa a IMG Academy ze Spojených Států.

Naše cesta započala dne 1. 2. srazem ve 3:30 na letišti v Praze a v 6:00 odletem přes Amsterdam a New York do Portorika, kde jsme přistáli ve 22:00 hodin místního času (časový rozdíl na místě – 5 hodin).

V pátek jsme absolvovali trénink a slavnostní zahájení.

První zápas se odehrál v sobotu proti Mexičanům s výsledkem 9:4 pro nás. Tento zápas jsem házel jako druhý nadhazovač. Myslím, že to byl velmi slušný vstup do tohoto turnaje. V neděli následoval den volna, který jsme strávili poznáváním historie hlavního města San Juan, nakupováním dárků a samozřejmě koupáním v oceánu.

V pondělí jsme se utkali s týmem Portorika, kterému jsme bohužel podlehli 11:1. V tomto zápase jsem hrál na první metě. Zápas byl kvalitní, ale soupeř byl opravdu dobrý. Následující den jsme nastoupili proti Austrálii, kde jsme vyhrávali, ale bohužel kvůli dešti byl zápas odložen. Dohrávka zápasu nakonec byla až druhý den dopoledne. Už jsme nebyli tak rozjetí jako den předtím a Austrálie nás začala dohánět. Nakonec jsme zápas ukončili za stavu 8:7 pro nás. Tento zápas jsem dohazoval a troufám si říct, že díky mému nadhozu si soupeř pro další (dorovnávací) bod již nedoběhl.

Ve středu jsme se nakonec postavili proti Japonsku, poslednímu soupeři naší skupiny. Na začátku 5. směny jsme vedli o čtyři doběhy, ale zápas nám ukončil opět déšť za stavu 8:4. Dobojovat jsme si to museli až druhý den. Naštěstí jsme zvládli dohrávku utkání s Japonskem s výsledkem 9:4. Díky této výhře jsme se mohli těšit na SEMIFINÁLE. A poprvé v historii tohoto turnaje bylo Japonsko zásluhou ČR vyřazeno z boje o medaile. Nám klukům z České republiky byl vyjádřen respekt ostatních týmů.

Poslední dva dny turnaje obstaraly zápasy o umístnění.

Ve čtvrtek nás čekalo semifinále proti silné IMG Academy. Byla to těžká zkouška proti jednomu z nejlepších programů v USA. Bohužel jsme touto zkouškou neprošli, scóre 0:16. Tento zápas jsem opět byl závěrečným (closer) nadhazovačem. Bohužel jsem již nemohl nic pro tento zápas udělat. USA ukázalo, že patří oprávněně mezi favority tohoto turnaje. Takže po tomto prohraném zápasu jsme v pátek nastoupili proti Kanadě v boji o bronz. Po skvělém výkonu nadhazovačů a pálkařském galapředstavení jsme za stavu 8:1 vybojovali BRONZ. V tomto zápase jsem byl připraven nastoupit jako closer, ale kluci na kopci byli skvělí, a tak mě nebylo zapotřebí.

Na svém premiérovém turnaji „Dibat“ jsme podlehli pouze finalistům a po zásluze domů vezli medaili.

I přes prvotní komplikace na letišti v Portoriku jsme úspěšně přistáli v neděli na Letišti Václava Havla v Praze.

Záznamy zápasů jsou volně k dispozici na YouTube, kromě Austrálie a Japonska, které se bohužel hrály na jiném hřišti, na němž nebyl možný přenos. Nakonec bych rád poděkoval za podporu paní ředitelce a svým profesorům z Českého reálného gymnázia v Českých Budějovicích za uvolnění při reprezentaci naší republiky.

Lukáš Chromý