Celostátní kolo dějepisné olympiády

29. ročník soutěže gymnázií z České republiky a Slovenska

Postoupit dvakrát po sobě do celostátního kola dějepisné olympiády je úspěch, ve který nikdo ze zúčastněných nedoufal. Konkurence v soutěži gymnázií z České republiky a ze Slovenska je velká a otázky ve finále opravdu těžké. Protože náš tým oktavánů ve složení Jan Hybl, Filip Novák a Jakub Prček věděl, že je to jejich poslední šance reprezentovat naši školu na této úrovni, připravovali se opravdu zodpovědně. Celý rok si ve svém volném čase zjišťovali jména, události, souvislosti, hledali fotografie, filmové a hudební ukázky a své poznatky společně konzultovali.

Doufali, že ve finále v Chebu opravdu uspějí. Bohužel, zhoršující se situace  v zemi rozhodla o tom, že soutěž dostala na poslední chvíli online podobu, v našem případě se týmy reprezentující jižní Čechy sešly v českobudějovickém Domu dětí a mládeže.

První a druhé kolo vyšlo našim olympionikům podle představ, třetí kolo však přineslo problémy s připojením k internetu, což se bohužel v ještě větší míře opakovalo i v kole čtvrtém. Nemohli tak odpovídat v daném časovém režimu na otázky, z nichž, jak jsme dodatečně zjistili, většinu znali.

Nejprve jsme byli všichni rozčarovaní, podobný výpadek připojení k internetu zasáhl podle vyjádření organizátorů pouze tři týmy v České republice a na Slovensku, ale s odstupem času nám došlo, proč heslem olympiád je: Není důležité vyhrát, ale zúčastnit se.

Vědomosti, které naši soutěžící získali, uplatní nejen při maturitní zkoušce a přijímacích zkouškách na vysoké školy, ale také jim jejich hledání pomohlo velice podrobně se zorientovat v evropských dějinách mezi lety 1900–1940. Cesta se stala cílem.

Honzovi, Filipovi a Jakubovi děkujeme za vzornou přípravu a přejeme hodně úspěchů v dalším studiu.

Václav Kabíček, 2. 12. 2021