Mezinárodní kolo dějepisné olympiády

Na konci listopadu se v Chebu uskutečnilo finále už třicátého druhého ročníku dějepisné soutěže gymnázií České a Slovenské republiky. Do dějepisné olympiády se tentokrát zapojilo více než tři sta gymnázií z obou zemí. Je naší velkou chloubou, že se nám už popáté za sebou podařilo probojovat mezi 75 nejlepších gymnázií z Čech, Moravy, Slezska a Slovenska. Touto bilancí se nemůže pochlubit žádné českobudějovické gymnázium.

Tentokrát osu týmu tvořili Martin Zmeškal (VII.) a Martin Lácha (VIII.), kteří mají za sebou už třetí chebské finále. Svěží vítr a nadstandardní znalosti filmu a hudby vnesla do týmu Ela Louženská (VIII.). Všichni jmenovaní věnovali desítky hodin svého života tomu, aby detailně poznali spletité dějiny Evropy v letech 1975–2000.

Bojovali statečně, na stupně vítězů to sice nestačilo, dvacáté osmé místo přesto považujeme za velký úspěch. V Českých Budějovicích jsme byli s velkým náskokem první. Ela Louženská a Martin Lácha už se teď mohou soustředit na maturitu a přijímací zkoušky, Martin Zmeškal čeká, kdo spolu s ním bude na jaře soutěžit ve třicátém třetím ročníku. Tentokrát budou hlavním tématem klíčové události světových dějin dvacátého století.

Našim soutěžícím děkujeme za jejich zanícení a chuť ve svém volnu studovat historii nad rámec středoškolských osnov. A kdo dočetl až sem, může si v přiložených fotografiích najít naši skupinovou fotku s Vladimírem Špidlou, expremiérem České republiky. Ví někdo, co má společného s jižními Čechami?

Václav Kabíček, 25. 11. 2024