PĚT PILÍŘŮ ISLÁMU
základ života každého muslima


1. víra v jedinečnost Boha a jeho proroka Muhammada
2. každodenní vykonávání modliteb
3. rozdávání almužny
4. sebe očista prostřednictvím půstu
5. pouť do Mekky pro ty, kteří jsou toho schopni
 

1) ÍMÁN neboli víra
"Není boha kromě jediného Boha a Muhammad je jeho poslem a prorokem." Toto prohlášení víry se nazývá šaháda a je to jednoduchá věta, kterou pronášejí všichni věřící. Důležitost tohoto prohlášení je ve víře, že jediným cílem života je služba a poslouchání Boha a tento cíl je možné dosáhnout přijetím a následováním učení posledního proroka, Muhammada.

2) SALÁ - modlitba
Salá je název povinných modliteb, které se vykonávají pětkrát denně a jsou přímým spojením mezi věřícím a Bohem. V islámu neexistuje žádná hierarchická instituce, a proto nejsou žádní kněží. Modlitby vede učený člověk, který zná dobře Korán a který je vybrán ze shromážděných muslimů.

Modlitby se konají po ranním úsvitu, v poledne, odpoledne, při západu slunce a po setmění, a tak podmiňují rytmus celého dne. Těchto pět předepsaných modliteb obsahuje verše z Koránu a odříkávají se v arabštině, jazyce zjevení. Osobní prosby se však můžou odříkávat kdykoliv během dne a noci ve vlastním jazyce. I když je nejlepší, když se muslimové modlí spolu s ostatními v mešitě, můžou se modlit i jinde, jako např. na poli, v kanceláři nebo na universitách. Návštěvníci muslimské země jsou často překvapení shromažďováním se modlících v denní životě.

Adán (výzva k modlitbě):

Allah je největší
Allah je největší
Allah je největší
Allah je největší

Uznávám , že není boha kromě Boha
Uznávám, že není boha kromě Boha

Uznávám, že Muhammad je Boží posel
Uznávám, že Muhammad je Boží posel

Pojďte k modlitbě
Pojďte k modlitbě

Pojďte k úspěchu
Pojďte k úspěchu

Allah je největší
Allah je největší

Není boha kromě Boha

3) ZAKAT - finanční povinnost muslimů
Důležitým principem Islámu je to, že vše patří Bohu, a že majetek je jen svěřený lidem. Slovo zakat znamená "očištění" a "růst". Tím, že oddělujeme část našeho majetku pro chudé a pro celou společnost, tím se náš majetek očišťuje. Rovněž jako protrhávání rostlin, i toto oddělování podporuje nový růst.
Každý muslim si vypočítává svoji zakat sám. Započítává se sem roční platba 1/40 majetku, s výjimkou věcí jakou jsou příbytek, auto a pracovní nástroje. Jednotlivec může dát i více než jen zakat a to ve formě "sadaqa", t. j. almužny, která bývá většinou tajná. I když tento výraz je možné přeložit jako dobrovolná dobročinnost, má o širší význam.

Vychází mj. z Prorokova výroku: "Dokonce i potkat svého bratra s upřímnou tváří je dobročinný skutek."

4) SAWM - Půst
Každoročně se všichni muslimové v měsíci ramadánu od východu do západu slunce postí - nepožívají jídlo, nápoje a zdržují se sexuálních vztahů se svými manželkami. Nemocní, staří lidé, cestující, menstruující ženy, těhotné ženy anebo ženy, které kojí, mohou půst přerušit a vykonat ho v jiné době během roku, když budou zdraví a schopní postit se. Děti obyčejně začínají držet půst (pozorovat modlící se) v době puberty, ale hodně jich začíná o mnoho dříve.
Půst prospívá zdraví, ale je i nejlepší metodou sebe očisty, sebe poznání a posílení vůle. Tím, že si postící člověk upírá světské pohodlí, i když jen na krátkou dobu, může se zaměřit na své životní cíle, přičemž si je stále vědom přítomnosti Boha. V Koránu stojí:

"Vy, kteří věříte: předepsán vám jest půst, tak, jako byl již předepsán těm, kdož před vámi byli, snad budete bohabojní." (Korán 2:183)

5) HADŽDŽ – pouť do Mekky
Pouť do Mekky je povinností jen pro ty, kteří jsou na to fyzicky připraveni a mají dostatek finančních prostředků. Každoročně navštíví Mekku přibližně dva milióny poutníků z celého světa a pouť je tak příležitostí střetnout se s příslušníky různých národů. Každoroční pouť začíná ve 12. měsíci islámského roku (který je lunární, a proto pouť, i ramadán, vychází někdy na léto a někdy na zimu). Poutníci mají oblečený speciální oděv: jednoduché kusy oděvu, které odstraňují jakékoliv třídní rozdíly, takže před Bohem jsou si všichni rovni.



Rituál "hadždž" pochází z abrahámovského období, skládá se z toho, že poutník sedmkrát obejde Kaabu a sedmkrát přejde mezi vrchy Safa a Marwa, tak jako to udělala Hádžar, Abrahámova žena, když hledala vodu. Potom se poutníci shromáždí na široké planině Arafat a spolu se modlí za Boží odpuštění, což se často považuje za obdobu soudného dne.



Závěr poutě tvoří svátek, Íd al-Adha, který se slaví modlitbami a výměnou darů v muslimských komunitách na celém světě. Tento svátek a Íd al-Fitr (sváteční den oslavující konec ramadánu), jsou dva svátky islámského kalendáře.

Michal Vlček, kvinta, 17. května 2005

Zdroj:
www.islamweb.cz