Francis Drake na cestě kolem světa

Francis Drake

Francis Drake se stal prvním Angličanem, který obeplul svět. Zároveň byl prvním kapitánem, který cestu kolem světa přežil. Na cestu kolem světa se vydal 13. 12. 1577 s tichou podporou anglické královny Alžběty I. (Panenské). K dispozici dostal pět lodí, plavbu však dokončila jediná – Golden hind (Zlatá laň).

Drakeova cesta kolem světa je na mapce dole vyznačena modrými šipkami. Drake vyplul z Anglie směrem k cípu Jižní Ameriky, dále pokračoval podél jihoamerického pobřeží severním směrem až do mexického přístavu Guatulco. V oblasti, kde se dnes nachází San Francisko, byl donucen přistát a opravit svou poslední zbylou loď. Během pětitýdenního pobytu byl místními Indiány kmene Miwok považován za mořského boha a prohlášen za náčelníka. Někteří historici jsou přesvědčeni, že Drake nepřistál v oblasti San Franciska, ale na pobřeží Oregonu, tuto verzi podporují i zápisy v deníku jednoho ze členů posádky. Oblast Oregonu byla Drakem nazvána Novým Albionem. V přístavu Callao se Drake dozvěděl o španělské lodi plně naložené zlatem, plující do španělského přístavu Sevilly. Tuto loď se rozhodl sledovat a následně oloupit.

Po cestě přes Pacifik a Indický oceán obeplul Afriku a vydal se na cestu k domovu. Zpět do Anglie se vrátil v září roku 1580 s kořistí 1300 stříbrných prutů, 14 truhel stříbrňáků, zlatem a klenoty. Po návratu do Anglie dala královna Alžběta zabavit všechny jeho doklady a celá posádka musela odpřísáhnout mlčení. Oficiálně bylo o druhé plavbě kolem světa informováno až deset let poté, když Drake krátce před zveřejněním výsledků své plavby výrazně pomohl porazit španělskou Armadu krále Filipa II.

Mapa cest Francise Drakea

Michaela Salzerová, 2. ročník, 31. března 2005

Použitá literatura: Winston L. Churchill, Dějiny anglicky mluvících zemí.