Aristoteles Onassis

20. 1. 1906 – 15. 3. 1975

Narodil se jako syn bohatého řeckého obchodníka s tabákem v turecké Smyrně. Již v mládí nebyl rozhodně tuctovým dítětem – byl vyloučen z několika škol, jednou dokonce proto, že píchl svou učitelku špendlíkem do zadnice. Vzhledem k tureckému útlaku se rodina přestěhovala v roce 1922 do Athén. Odsud chtěl o něco později Onassis přesídlit do USA, ale jelikož by ale musel čekat několik let na vyřízení formalit, zvolil si místo toho Argentinu.

S 250 dolary v kapse zfalšoval své datum narození, přidal si šest let, aby mohl dostat práci telefonního operátora. Stal se tak ekonomicky nezávislým a ve volném čase studoval zprávy z londýnské a newyorské burzy, aby se naučil tajům spekulativních investic.

To se mu podařilo a na spekulacích vydělal dalších sedm set dolarů. Koupil si za ně oblek a začal navštěvovat módní noční podniky, aby získal ty správné kontakty. Díky známosti se sopranistkou Claudií Miziovou se dostal mezi smetánku v Buenos Aires.

Ari (jak se mu říkalo mezi přáteli) se rozhodl začít v Argentin vyrábět vlastní cigarety, a to hned dvě značky. Pojmenoval je Osman a Primeros. Na cigaretách vydělal tisíce dolarů. S pomocí bratranců Kostase a Nikose pak začal dovážet a vyvážet snad všechny druhy zboží.

Později byl jmenován řeckým konzulem v Argentině. Jmenování do této funkce znamenalo pro Ariho zásadní životní zlom. Ve své funkci totiž musel často řešit problémy, které měly námořní lodě v přístavu a dostal se do styku s lidmi, kteří v tomto oboru působili. Svět lodí Onasissovi učaroval a rozhodl se, že do něho pronikne.

V Kanadě koupil šest lodí v ceně starého šrotu po dvaceti tisících dolarech; první dvě dostaly jméno po Onassisových rodičích Sokrates a Penelopé.

Ariho obchod začal brzy velmi prosperovat. Za druhé světové války nepřišel ani o jednu ze svých lodí a po jejím skončení dvě lodi pronajal za 250.000 dolarů ročně Spojeným státům americkým. Jeho první dva ropné tankery Aristo a Aristofaneus mu přinesly pohádkové bohatství.

Onassis začal také s nemilosrdným lovem velryb. V padesátých letech totiž vyletěla cena velrybího tuku a Onassis jako tvrdý obchodník vycítil, že tento obor mu může přinést obrovské zisky. Čtyři roky na něm pak opravdu vydělával. Pak však přišla nečekaná rána.

Populace velryb byla lovem natolik zmasakrována, že se zdvihla celosvětová vlna pobouření. Onassisova velrybářská flotila se plavila okolo Peru, kde místní tisk zorganizoval protestní akce. Onassis sice nařídil kapitánovi, aby s lovem vyčkal, až se situace uklidní, flotila však byla nakonec ostřelována a přinucena zakotvit v Limě.

Čtyři sta námořníků bylo zatčeno a pět Onassisových lodí zabaveno. Panamská společnost, na kterou byly lodě papírově napsány, dostala vysokou pokutu. Onassis byl pojištěn i proti takovéto situaci a finanční ztrátu touto aférou nepocítil. Přesto vytušil, že s výnosným obchodem je konec, a flotilu prodal japonskému zájemci.

V roce 1956 založil leteckou firmu Olympic Airways (dnešní řecké aerolinky), která pohltila ztrátovou řeckou státní leteckou společnost TAE. Bohužel, letecká společnost stála Onassise i něco mnohem cennějšího - život jeho nejstaršího syna Alexandra. Ten převzal řízení firmy a létání zcela propadl. Během jednoho z výcvikových letů v roce 1975 se však malý letoun s Alexanderem zřítil a Onassisův syn zahynul. Ari se s touto ztrátou nikdy nevyrovnal.

Onassisovým životem prošlo velké množství krásných a slavných žen. Byl milencem slavné operní pěvkyně Marie Callasové, které zničil život. "Nejdříve jsem přišla o své tělo, pak o hlas a nakonec o Onassise," prohlásila tato diva, kterou Ari opustil kvůli jiné slavné ženě. V roce 1968 si totiž k nelibosti celé Ameriky vzal vdovu po prezidentovi Johnovi F. Kennedym Jacqueline.

Závěr svého života strávil v přepychu, ale také v beznaději a bez radosti ze života. "Nejsem šťastný, miliony nejsou vždy to, co člověk potřebuje," řekl ke sklonku svého života svému příteli. Ve své závěti rozdělil svůj majetek na dvě poloviny. Jednu odkázal své dceři Christině, druhou ve prospěch nadace pojmenované po svém synovi. Aristotelis Onassis zemřel 15. března 1975. Je pohřben vedle svého syna na ostrově Skorpios.


Eliška Roubíčková, oktáva, 17. 12. 2003