Pařížská komuna

Pařížská komuna byla dočasným krátkodobým státním zřízením ve Francii v roce 1871. Komuna byla inspirována myšlenkami Karla Marxe o jednotě a pospolitosti.

Hlavním důvodem povstání byla Prusko-francouzská válka. Tuto válku vyhlásil Napoleon III. Prusku. Prusové porazili francouzskou armádu s převahou hlavně proto, že měli modernější zbraně. Obyvatelé Paříže, hlavně dělníci a řemeslníci, byli nespokojení, protože na ně nejvíce doléhaly hrůzy války. V čele pařížského lidu stál ústřední výbor národní gardy, který obyvatelstvo respektovalo více než oficiální vládu a který měl od března neomezenou moc. Hesla výboru byla: „Vlast! Republiku! Socialismus!“ Tento výbor byl volen lidmi, kteří chtěli sociální změny.

Oficiální vláda se rozhodla zasáhnout proti tomuto výboru národní gardy. Zbytky vládních vojsk měly národní gardě odebrat zbraně v noci ze 17. na 18. března.
Došlo ale k tomu, že se vojsko s národní gardou spojilo. Thiers a členové vlády utekli do Versailles. Den nato byla 18. března vyhlášena Pařížská komuna. (Dřívější význam slova komuna: společenství svobodných občanů, kteří jsou schopni si vládnout.) Lidé v Paříži chtěli, aby Komuna nebyla pouze administrativním orgánem – správa města, ale aby byla orgánem celostátní moci. 26. Března proběhly volby do rady Komuny. Volby proběhly úspěšně, členové rady Komuny byli především dělníci. (Členům Komuny se říkalo komunardi.) Komuna se takto stala hlavním orgánem zákonodárné, výkonné i soudní moci.

Komuna během své vlády vydala řadu vyhlášek a dekretů, většina z nich se ale neujala, protože Komuna trvala velice krátce. Některé kroky Komuny:

• Opuštěné byty přidělovala dělníkům.
• Vyhlásila oddělení církve od státu a vyvlastnění jejího majetku.
• Zavedla bezplatné vyučování.
• Vydala Dekret o likvidaci nezaměstnanosti.
• Dala továrny do správy dělníkům.
• Vydala reformu soudnictví.
• Vyhlásila rovnoprávnost žen.

Komuny vznikaly i ve všech větších městech jako Lyon, Toulouse, Marseille. 21. Května se do Paříže dostala versailleská armáda. Versailleská vláda se domluvila s Prusy, kteří obléhali Paříž. Do města se celkem dostalo 10 000 vládních vojáků. Do týdne (28. 3.) byla Komuna poražena. Poslední boje se odehrávaly na hřbitově Père Lachaise.

Byl zaveden teror proti komunardům, za týden bylo zabito na 30 000 obyvatel Paříže. Další tisíce lidí byly odsouzeny na galeje – nucené práce v koloniích. V době Komuny byl opět zaveden Francouzský revoluční kalendář.

Zdroje: internet (Wikipedia), Pařížská komuna (Horizont, Praha 1971)